Czy Twoja firma zyska migrując do chmury?

Czy Twoja firma zyska migrując do chmury?

Chmura obliczeniowa jest kluczowym elementem transformacji cyfrowej, której jesteśmy świadkami. Chmura przestaje być opcją. Staje się warunkiem prawidłowego funkcjonowania przedsiębiorstw na konkurencyjnym, trudnym rynku. Aby nie narazić swojej firmy na straty, wiążące się z wykorzystaniem starych technologii i niedopasowania do wymagań klientów, dowiedz się jakie korzyści osiągnie Twoja firma dzięki migracji.

Większość ludzi zgadza się, że chmura stała się w dzisiejszych czasach kluczowym elementem strategii firmy. W ciągu ostatnich kilku lat nastąpiła swoista zmiana sposobu myślenia. Obecnie mało kto zadaje sobie pytanie: „czy migrować?”. Ważniejszym pytaniem stało się: „kiedy?”.

Migracja do chmury nie musi być trudna. Nie musi także długo trwać. Przyśpiesz swoją cyfrową transformację i poznaj nieograniczone możliwości, jakie oferuje chmura Microsoft Azure zintegrowana z systemem ERP Microsoft Dynamics 365 Business Central.

Dlaczego warto przenieść swój biznes do chmury?

Finanse

  • Nie inwestujesz w infrastrukturę
  • Płacisz tylko za to, z czego skorzystałeś
  • Oszczędzasz czas pracowników IT, amortyzacje, prąd, etc.
  • CAPEX (wydatki kapitałowe) zmieniasz na OPEX (wydatki operacyjne), co ułatwia wdrażanie nowych projektów

Elastyczność

  • Uruchamiasz nowe zasoby niemal natychmiast
  • Nie boisz się nagłego zwiększenia ruchu
  • Masz dostęp do aplikacji z dowolnego miejsca
  • Obniżasz ryzyko wejścia i wyjścia z projektu

Bezpieczeństwo

  • Chmura spełnia rolę sejfu dla Twoich danych
  • Dostajesz najlepsze zabezpieczenia przed cyberatakami
  • Masz kopię zapasową, na której zawsze możesz polegać
  • IT w chmurze jest odporne na pożary, powodzie i inne katastrofy

Ponadto

Możliwość rozliczenia za rzeczywiste zużycie

W chmurze masz możliwość przechowywania wszystkich baz danych, programów oraz aplikacji, które wykorzystujesz codziennie w swojej organizacji. To ile płacisz, zależy wyłącznie od Ciebie oraz potrzeb Twojej firmy. Chmura Azure jest w pełni skalowalna, dzięki czemu korzystasz jedynie z takiej przestrzeni serwerowej, jakiej potrzebujesz, a tym samym płacił wyłącznie za wykorzystane zasoby.

Wyższa wydajność

Z chmurą obliczeniową możesz się cieszyć praktycznie nieograniczoną wydajnością, która do tej pory nie była dla Ciebie osiągalna. Nawet najbardziej rozbudowane stacje robocze nie są w stanie zapewnić Twojej firmie porównywalnych zasobów.

Wyższy poziom bezpieczeństwa danych

Platforma chmurowa Microsoft Azure jest najbezpieczniejszym z dostępnych rozwiązań, które zabezpieczą dostęp do Twoich danych firmowych. Chmura oferuje najszerszą zgodność z przepisami spośród wszystkich dostawców chmury. Posiada największą ilość wymaganych certyfikatów, unikatowe gwarancje dotyczące rezydencji danych. Jest liderem na światowym rynku w obszarze ochrony klientów oraz ich prywatności.

Pełna kontrola danych przez przedsiębiorców

Celem Microsoft jest zachowanie przejrzystości realizowanych działań w zakresie prywatności oraz zarządzania przechowywanymi oraz przetwarzanymi danymi. Jako pierwsza firma na świecie wdrożyła standard rozwiązań w zakresie ochrony prywatności w chmurze, ISO/IEC 27018. Korzystając z chmury Microsoft Azure nadal pozostajesz właścicielem swoich danych, plików tekstowych, dźwiękowych, wideo, oprogramowania i innych ważnych z dla Twojej organizacji materiałów. Masz do nich dostęp w każdym momencie, bez udziału Microsoft.

Obniżone koszty utrzymania infrastruktury

Decydując się na migrację do chmury, nie musisz się martwić zakupem oraz utrzymaniem infrastruktury, serwerów, sprzętu, aktualizacji, oprogramowania. Nie musisz również zatrudniać specjalistów IT, ponieważ pełną obsługę oraz administrację infrastrukturą zajmuje się Twój dostawca chmury. On również dba o bezpieczeństwo oraz stabilność platformy

Niższe ryzyko prowadzenia biznesu

Chmura obliczeniowa znacząco zmniejsza ryzyko prowadzenia biznesu, ponieważ dzięki niej nie musisz inwestować ogromnych nakładów finansowych na serwery lokalne, sprzęt, oprogramowanie. Płacisz jedynie za zasoby chmurowe, które wykorzystasz, trzymając nad nimi pełną kontrolę. A zaoszczędzone w ten sposób pieniądze możesz przeznaczyć na ważniejsze inwestycje. Chmura Microsoft Azure obniża ryzyko wiążące się z niewystarczającymi zasobami podczas okresów wzmożonej produkcji bądź sprzedaży. Sam sterujesz parametrami wydajnościowymi, dopasowując do intensywności prac Twojej firmy, a dzięki skalowalności płacisz jedynie za realnie wykorzystane zasoby.

Elastyczność oraz wygoda prowadzenia firmy

Model chmurowy pozwala użytkownikom na pracę w dowolnym miejscu i czasie. Wystarczy dostęp do internetu, aby każdy pracownik mógł na bieżąco sprawdzać zmiany, operacje, procesy realizowane w organizacji. Przedsiębiorcy zyskują pełną kontrolę, elastyczność oraz wygodę pracy.

Wysoki poziom dostępności

Microsoft gwarantuje swoim użytkownikom dostępność usług (dostępność Bazy Danych, Magazynu Danych) na poziomie 99,90%, a połączeń na poziomie ponad 99,95%.

Skalowalność zasobów

Microsoft Azure gwarantuje praktycznie nieograniczoną możliwość skalowania oraz ogromną wydajność i olbrzymi pojemnik do przechowywania danych. Chmura oferuje użytkownikom skalowalność, która łączy się z możliwością elastycznej alokacji zasobów w chwili, kiedy istnieje na nie zwiększone zapotrzebowanie. W przypadku modelu standardowego – serwerów stacjonarnych - nie ma możliwości by sprostać gwałtownym wzrostom popytu.

Dostęp do najnowszych technologii i konsolidacja środowisk IT

Platforma Microsoft Azure jest rosnącą kolekcją usług, które są zintegrowane w chmurze. Przy ich użyciu deweloperzy i specjaliści IT mogą kompilować i wdrażać aplikacje oraz zarządzać nimi w globalnej sieci centrów danych, z dowolnego miejsca przy użyciu ulubionych narzędzi, aplikacji i platform.

Przeniesienie zarządzania i administracji systemu na dostawcę

Dzięki chmurze nie ma potrzeby byś inwestował w zaawansowaną infrastrukturę serwerową oraz w jej obsługę. Wszystkie obowiązki związane z jej utrzymaniem przechodzą na dostawcę usługi. Dzięki temu nie musisz zatrudniać dodatkowych osób, odpowiedzialnych za utrzymanie stabilności i bezpieczeństwa Twojej platformy.

Swoboda rozwoju wraz ze wzrostem organizacji

Dzięki chmurze obliczeniowej możesz swobodnie rozwijać swoją organizację. Pojemność chmury rośnie wraz z nią i z Twoimi potrzebami, ponieważ to Ty decydujesz o wykorzystaniu zasobów. Dlatego chmura Microsoft Azure jest doskonałym rozwiązaniem zarówno dla małych, lokalnych firm, jak i dla organizacji wielooddziałowych.

Jak rozpoznać moment, w którym powinieneś
przenieść swój biznes do chmury?

Rynek chmurowy stabilizuje się. Chmura cieszy się coraz większą popularnością, a przedsiębiorcy są coraz bardziej świadomi, jakie korzyści wnosi w działalność ich organizacji. Nieograniczona skalowalność, elastyczność oraz wysoki poziom innowacyjności, które jeszcze do niedawna były tematem rozważań osób zarządzających, dzisiaj stają się standardem.

Rośnie liczba przedsiębiorstw z sektora małych i średnich firm, która decyduje się już nie tylko na rozwiązania hybrydowe, łączące tradycyjne serwery z platformą, ale całkowitą migrację infrastruktury do chmury obliczeniowej. Dzięki temu, zaawansowane systemy docierają do firm, które wcześniej nie mogły sobie pozwolić na korzystanie z najlepszego oprogramowania. Chmura eliminuje problem zakupu wyposażenia czy utrzymania serwerowni, a koszty stałe zastępuje zmiennymi.

Każda firma, która dynamicznie się zmienia, w pewnym momencie styka się z problemami, które musi pokonać, by zacząć działać wydajnie. Najczęściej barierą jest niedostosowane do rozwoju oprogramowanie, które staje się zbyt mało elastyczne, efektywne i funkcjonalne. W takim momencie należy szybko podjąć decyzję o zmianie. To również doskonały moment, by przenieść swoją firmę do chmury oraz zainwestować w oprogramowanie z wyższej półki, które pozwoli na sprawne zarządzanie wszystkimi procesami w organizacji.

Sprawdź, czy to już najwyższa pora, byś pomyślał o przejściu do chmury

Szybki rozwój firmy

Wraz z szybkim rozwojem firmy, pojawieniem się nowych pracowników, użytkowników systemu czy wzrostem liczby zleceń i sprzedaży, pojawia się potrzeba zmiany. Wprowadzenia rozwiązań, które dopasują się do Twojej organizacji oraz które przestaną tworzyć sztuczne bariery. Jeśli dostrzegasz, że dotychczas wykorzystywana infrastruktura oraz serwery są niewystarczające, zdecyduj się na przeniesienie swojego biznesu do chmury, zyskując pewność, że więcej barier się nie pojawi.

Wzrost kosztów utrzymania własnej infrastruktury

Gdy rozwija się Twoja firma, rosną także potrzeby związane z infrastrukturą. Aby ta nie ograniczała wzrostu, przedsiębiorcy decydują się na rozbudowę serwerowni oraz zakup nowego sprzętu. Z czasem koszty utrzymania serwerów znacząco rosną, a osiągane zyski nie są do tego wzrostu proporcjonalne. Jeśli dostrzegasz taką sytuację w swoim przedsiębiorstwie, oznacza to, że nadeszła najwyższa pora na przeniesienie infrastruktury do chmury i zakończenie ciągłych inwestycji w sprzęt oraz serwery.

Twoja firma wymaga oszczędności

Zakup oraz utrzymanie serwerów stacjonarnych wymaga ogromnych środków finansowych. Jeśli Twoja firma szuka możliwości zaoszczędzenia wydatków, inwestycja w infrastrukturę chmurową jest doskonałym ruchem. Przedsiębiorca nie musi płacić za sprzęt, oprogramowanie, obsługę techniczną. Płaci jedynie za to, co wykorzystała jego firma.

Potrzeba reorganizacji serwerowni

Do niedawna modernizacja infrastruktury IT w firmach oznaczała zakup nowych serwerów, rozbudowę serwerowni, infrastruktury sieciowej oraz inwestycje w centra danych. Obecnie nie ma już takiej potrzeby, a przedsiębiorcy coraz częściej decydują się na wymianę serwerów stacjonarnych na serwery w chmurze. Nie wymaga to od nich zakupu nowego sprzętu, oprogramowania oraz kosztownej obsługi działu IT. Model chmurowy zapewnia kompleksową obsługę serwerów chmurowych, dostęp do nowoczesnych technologii oraz praktycznie nieograniczone możliwości wykorzystania platformy.

Problemy z funkcjonowaniem organizacji w czasie wzrostu sprzedaży

Jeśli spostrzegasz, że Twoja firma nie działa efektywnie w momentach wzmożonej sprzedaży (np. w okresie przedświątecznym), a posiadane zasoby nie wystarczają, powinieneś poszukać rozwiązania bardziej elastycznego, pozwalającego na skalowanie potrzeb. W „gorących momentach” możesz swobodnie i szybko podnieść swoje zapotrzebowanie, a po jego zakończeniu przywrócić je do poziomu standardowego. A co ważne. Płacisz jedynie za wykorzystane zasoby.

PRZEWODNIK

Czy Twoja firma zyska migrując do chmury?
System ERP w chmurze

Jak wygląda proces migracji do chmury?

01

Prosta ocena niestandardowa

Zanim rozpocznie się proces migracji do chmury należy porównać pełne wyliczenie całkowitego kosztu wdrożenia dla środowisk chmury, lokalnego oraz hybrydowego. Dzięki temu przekonasz się, które środowisko oferuje Twojej firmę najatrakcyjniejszą cenę. Następnie wykonuje się ocenę konfiguracji obciążenia, która umożliwia tworzenie szczegółowego planu weryfikacji oraz proste przejście do dowolnej liczby obciążeń.
02

Określenie wymagań biznesowych i technicznych

Maksymalizuj korzyści wynikające z wykorzystania chmury i osiągaj swoje cele biznesowe. Migracja na platformie umożliwia identyfikację możliwości jak i przeszkody, a także pomaga pokonać ograniczenia lokalnego wdrożenia. Narzędzia do planowania i oceny mogą Ci pomóc wybrać stosowny rozmiar, zmodyfikować projekt oraz zmienić architekturę przy użyciu wbudowanej funkcji planowania pojemności i inteligentnych algorytmów
03

Proste implementowanie migracji do chmury

Możesz także poszerzyć swoją lokalną infrastrukturę o chmurę obliczeniową i korzystać z spójne, zintegrowane rozwiązanie hybrydowe. Twoi pracownicy mogą pracować szybciej i mądrzej dzięki elastycznymi zaawansowanym narzędziom, zapewniającym pomyślną migrację obciążeń i  weryfikację wszystkich aplikacji w chmurze oraz zależności.
04

Przyśpieszasz rozwój swojej firmy dzięki chmurze hybrydowej

Migracja do chmury przy użyciu istniejących licencji systemu Windows Server z pakietem Software Assurance pozwala korzystać z zalet technologii chmurowej. Niezależnie od tego, czy przenosisz tylko niektóre obciążenia czy migrujesz centrum danych. Zalety z wykorzystywania hybrydowej platformy Microsoft Azure pozwalają osiągać ogromne oszczędności po przejściu do chmury.

05

Testowe uruchomienie narzędzi migracji danych

Wraz z chwilą przeniesienia aplikacji i danych do chmury Microsoft Azure, proces będzie można uprościć dzięki dwóm dostępnym wersjom zapoznawczym z ograniczeniami. Jedna pomaga migrować istniejącą, lokalną bazę danych na platformę chmurową. Druga - nowa opcja umożliwia wdrożenia w usłudze Azure SQL Database oraz oferuje niezawodne funkcjonalności na poziomie wystąpienia i możliwość przenoszenia setek baz danych aplikacji.

3 kluczowe fazy migracji do chmury

Przygotowując się do migracji do chmury, pojawiają się pomysły jak stworzyć mapę takiego projektu. W przypadku małych i średnich firm jest to zwykle działanie relatywnie proste i szybkie. W przypadku usług typu SaaS często będzie potrzebna wyłącznie podstawowa wiedza dotycząca obsługi komputera.

W połączeniu z tym, że chmura zwalnia od kosztownych inwestycji oraz zapewnia poziom bezpieczeństwa, który jest nieosiągalny dla typowych firm z sektora MŚP, to właśnie takie organizacje powinny traktować rozwiązania chmurowe priorytetowo. To dzięki nim są one w stanie niskim kosztem i szybko reagować na zmienne warunki rynkowe, zwiększać lub zmniejszać zasoby i wprowadzać nowe funkcje – praktycznie natychmiastowo.

Dla przedsiębiorstwa z bardziej skomplikowaną strukturą IT przydatne może okazać się podejście metodyczne. Z doświadczenia wynika, że w takich wypadkach można zaobserwować trzy podstawowe fazy: eksperymentowania, migracji i  transformacji.

Faza eksperymentowania

W tej fazie dział IT uczy się chmury. Pisane są proste aplikacje dedykowane dla chmury lub analizowane są różne możliwości migracji w danej organizacji. Wraz z działami biznesowymi określa się jakie funkcje dostarczane przez chmurę będą najistotniejsze dla firmy, w jaki sposób rozszerzyć i usprawnić działanie poszczególnych działów przez dostęp do aplikacji z różnych urządzeń i miejsc lub jak ustandaryzować niektóre procesy. Poszukuje się aplikacji, które można przenieść do chmury oraz takich, które należy wyeliminować. Dla działów IT wytwarzających dedykowane aplikacje jest to okazja do dogłębnego zrozumienia procesów, które zachodzą w chmurze, wypróbowania sposobów testowania oraz uruchamiania aplikacji, a także monitorowania aktywności.

Faza migracji

W kolejnej fazie (często jest to najbardziej wymagająca faza) portfolio IT jest przenoszone do chmury w jednym z zaprezentowanych wcześniej wariantów. Wymaga ona koordynacji i współpracy wielu osób oraz działów, poczynając od pionu IT i pracowników technicznych, a kończąc na zarządzie. Prócz tego w procesie często muszą brać udział inne działy i specjaliści, np. od bezpieczeństwa, prawnicy oraz dział HR.

Faza transformacji

W tej fazie wybrane aplikacje w modelu PaaS (Platforma jako usługa) zostają usprawnione albo rozszerzone o nowe funkcje, tak aby w pełni skorzystać z możliwości cloud computingu. Otrzymują dzięki temu lepszą integrację z innymi usługami, mogą korzystać z big data, systemów uczących się, analiz i tym podobnych. W przypadku korzystania z SaaS (oprogramowanie jako usługa) włączane są kolejne funkcje, rozszerzające możliwości aplikacji. Stopniowe włączanie pewnych funkcjonalności zmniejsza obciążenie pracowników, którzy muszą mieć czas, by nauczyć się korzystania z oprogramowania minimalizując straty wydajności.

TOP

Konferencja dla biznesu: System ERP i CRM w ekosystemie rozwiązań Microsoft

X