System ERP w chmurze

Chmura obliczeniowa jest już zjawiskiem powszechnym. Wykorzystuje się ją nie tylko w biznesie, ale i w życiu prywatnym. Naturalnym efektem panujących trendów jest przeniesienie do chmury także systemów ERP. Oprogramowanie w chmurze obliczeniowej ma wielu zwolenników. Czy system ERP w chmurze jest na tyle elastyczny, że dopasuje się do potrzeb przedsiębiorstw wszystkich branż?

Współczesne trendy i kierunki rozwoju

 

Wg ERP Report 2015, A Panorama Consulting Solutions Research Report, widoczna jest tendencja przenoszenia systemów ERP do chmury obliczeniowej. W 2013 roku, 85% firm wybrało systemy ERP, które na serwerach lokalnych. A już rok później widoczna jest zmiana trendu. W 2014 roku tylko 56% firm wybrało lokalne serwery. Odnotowano także duży wzrost zakupów oprogramowania w oparciu o model chmurowy. Udział wzrósł z 4% do 33%. Duże zainteresowanie systemami ERP w chmurze wiąże się z coraz szerszą i atrakcyjniejszą ofertą dostępną na rynku.

Nadal dużym problemem, z jakim zmagają się dostawcy rozwiązań chmurowych, jest brak wiedzy przedsiębiorców o produkcie. Wg raportu, ponad 40% organizacji nie zdecydowało się na wybór systemu ERP w chmurze ze względu na brak wiedzy o korzyściach.

Microsoft Dynamics 365 Business Central

Zainteresowany inwestycją w rozwiązania chmurowe?

Przewodnik po chmurze obliczeniowej.

System ERP w chmurze – kluczowe korzyści

Chmura obliczeniowa jest szczególnie korzystna dla przedsiębiorstw z sektora małych i średnich firm, które nie posiadają własnej infrastruktury IT. Zakup serwerów, sprzętu, oraz zatrudnienie informatyków dla wielu jest barierą. Chmura pozwala ograniczyć początkowe koszty. System ERP w chmurze nie wymaga dużych, wstępnych nakładów.

W przypadku dużych firm, sytuacja wygląda nieco inaczej. Przedsiębiorstwa te najczęściej posiadają zaawansowaną infrastrukturę IT, dlatego naturalnym wyborem jest instalacja systemu ERP na firmowych serwerach. Coraz częściej jednak, wybierają wdrożenie systemu ERP w modelu hybrydowym. Wówczas część procesów realizowana jest na lokalnych serwerach, a część przeniesiona jest do chmury.

Ogromną zaletą systemu ERP w chmurze jest jego nieograniczona skalowalność. Możliwość sterowania parametrami wydajnościowymi w dowolnym czasie, w zależności od panujących potrzeb. Istnieje możliwość zaprogramowania wydajności, w określonych dniach miesiąca. W odniesieniu do firm o profilu produkcyjnym można podnosić wydajność maszyn wirtualnych w określonym przedziale czasu, zgodnie z potrzebami cyklu produkcyjnego. To dzięki skalowalności, firmy płacą tylko za wykorzystane zasoby.

Kolejnym atutem oprogramowania ERP w chmurze są oszczędności, osiągane przez firmę poprzez eliminację kosztów związanych z utrzymaniem infrastruktury informatycznej, zakupem serwerów, sprzętu oraz zatrudnieniem specjalistów IT. Warto pamiętać, że w przypadku modelu udostępniania wirtualnego środowiska pracy, to usługodawca bierze na siebie odpowiedzialność za bezpieczeństwo i stabilność platformy.

Rozmowy o IT: Co to jest system ERP?

 

Chcesz poznać różnicę między systemem ERP w chmurze a w lokalnych serwerowniach, ale też dowiedzieć się o ogólnych zaletach oprogramowania tej klasy? W trakcie serii poświęconej technologii w biznesie specjaliści IT.integro wyjaśniają:

  • czym jest system ERP
  • czym są moduły ERP
  • jakie obszary przedsiębiorstwa wspiera oprogramowanie
  • czy system ERP jest rozwiązaniem dla wszystkich i kiedy warto go wdrożyć

System ERP w chmurze czy na serwerze?

Inwestorzy dysponują szeroką gamą możliwości wyboru systemu ERP. Mogą zdecydować się na instalację na lokalnych serwerach firmowych lub na serwerach dzierżawionych w modelu chmurowym (cloud computing). Wybór uzależniony jest od typu firm. Ich procesów biznesowych, branży, wielkości, skali działań. Podejmując decyzję, powinni wziąć pod uwagę kilka ważnych czynników:

Chmura Microsoft Azure

Uwzględnij początkowy koszt wdrożenia i utrzymania infrastruktury IT

Koszty wdrożenia systemu ERP w chmurze są niższe. Niższe są także koszty utrzymania. Przedsiębiorstwa nie ponoszą wydatków, które wiążą się z zarządzaniem infrastruktury IT, tworzeniem rozwiązań technologicznych bądź z zakupem sprzętu. Dla małych i średnich organizacji niższe koszty są ogromną zaletą. W przypadku dużych organizacji, warto przeanalizować wymagania, gdyż może się okazać, że tradycyjne serwery w dłuższym czasie, będą rozwiązaniem korzystniejszym.

Chmura Microsoft Azure

Dopasuj model i system ERP do potrzeb przedsiębiorstwa

W kwestii rozbudowy funkcjonalności systemu ERP o dodatkowe rozwiązania branżowe, nie ma różnic między modelem tradycyjnym a chmurowym. Większość dostawców oprogramowania pozwala na prostą integrację z systemem ERP, niezależnie od tego, czy jest on ulokowany w chmurze czy na serwerach stacjonarnych.

Chmura Microsoft Azure

Zapewnij sobie pełną kontrolę i ochronę danych

Model chmurowy (cloud computing) zapewnia kontrolę ponoszonych kosztów. Dzięki skalowalności, organizacja korzysta z takiej ilości zasobów, jakiej potrzebuje. Na dodatek, użytkownicy mogą dowolnie zwiększać bądź zmniejszać zużycie. Nie martwią się o zasoby serwera. Istotną kwestią jest możliwość kontroli. Powszechnie panuje opinia, że chmura obliczeniowa nie jest bezpiecznym rozwiązaniem. Nie jest ona prawdziwa. Obecnie chmura obliczeniowa posiada wiele mechanizmów, pozwalających zabezpieczyć wrażliwe dane poprzez replikację w geograficznie nadmiarowych centrach danych.

Chmura Microsoft Azure

Ciesz się dostępem w dowolnym miejscu i czasie

W modelu chmurowym, system ERP jest utrzymywany na zewnętrznych serwerach i udostępniany za pośrednictwem Internetu. Użytkownicy mogą korzystać z kontroli nad procesami biznesowymi. Warto jednak pamiętać, że model cloud computing wiąże się z niebezpieczeństwem braku dostępu do sieci, wynikającego z potencjalnych awarii. W przypadku tradycyjnej instalacji systemu ERP, która umożliwia korzystanie tylko z wewnętrznej sieci firmowej, przerwa w dostępie do Internetu nie stwarza znaczących zagrożeń.

Darmowy e-book

Kierunki rozwoju rynku ERP w Polsce i na świecie

O cyfrowej transformacji i innych trendach w branży

ERP w chmurze w firmie produkcyjnej

Zdecydowana większość firm produkcyjnych decyduje się na zakup systemu ERP w tradycyjnym modelu ponieważ serwery gwarantują stabilność pracy i zachodzących procesów. Jednak chmura także jest rozwiązaniem, który sprawdza się w tak wymagającej branży. Istotne znaczenie dla przedsiębiorstw produkcyjnych ma stały, nieprzerwany dostęp do funkcjonalności systemu ERP. W przypadku systemu w chmurze, użytkownik musi zapewnić organizacji dostęp do Internetu oraz redundantne łącze internetowe, które zapewni stabilność sieci. Łącze internetowe musi być wydajne, by optymalnie obsłużyć wszystkie wymagane procesy. Na dodatek, należy zagwarantować użytkownikom możliwość pracy w trybie offline, w przypadku wystąpienia przerw w dostępie do Internetu.

Chcesz dowiedzieć się jak wygląda wdrożenie systemu ERP w chmurze?

Zapraszamy do zapoznania się z opisem wdrożenia Microsoft Dynamics 365 Business Central w chmurze Microsoft Azure

Microsoft Dynamics 365 Business Central

ewolucja w kierunku chmury

 

Przykładem systemu, który odpowiada na potrzeby współczesnego rynku oraz trendy związane z modelem chmurowym jest Microsoft Dynamics 365 Business Central (Dynamics NAV). System Dynamics 365 Business Central to zaprojektowany przez firmę Microsoft system ERP, który wspomaga przedsiębiorstwa w realizacji ich celów. Możliwości szybkiego wdrożenia i prostota użytkowania to jego główne zalety. Dzięki swojej elastyczności, idealnie dopasowuje się do potrzeb przedsiębiorstw z różnych branż. Pozwala na szybką oraz prostą integrację z rozwiązaniami biznesowymi oraz branżowymi.

Oprogramowanie Microsoft Dynamics 365 Business Central usprawnia i integruje wszystkie procesy w firmie, stwarzając możliwości w zakresie wyboru środowiska instalacyjnego pomiędzy chmurą a własnym środowiskiem serwerowym.

Dzięki integracji z chmurą Microsoft Azure, Office 365 (Microsoft 365) oraz CRM Online, system ERP stał się kompletnym wsparciem dla przedsiębiorstw oraz potężnym narzędziem do zarządzania, analityki oraz organizacji pracy.

Przejmij kontrolę nad swoją organizacją z systemem ERP

System wybrany przez 160.000 firm z całego świata

Microsoft Azure

Bogata funkcjonalność

Microsoft Azure

Dostępny zarówno w chmurze, jak i na serwerach lokalnych

Microsoft Azure

Polska funkcjonalność zgodna z lokalnymi wymogami prawnymi

Microsoft Azure

Funkcjonuje w 195 krajach

Microsoft Azure

Intuicyjne i elastyczne narzędzie biznesowe

Microsoft Azure

System ERP pełen innowacji

Microsoft Azure

Integruje wszystkie obszary działalności przedsiębiorstwa

Microsoft Azure

Cieszy się zaufaniem 2.700.000 użytkowników systemu ERP

Microsoft Azure

Rozbudowany o rozwiązania biznesowe i branżowe

Microsoft Azure

Zintegrowany z Microsoft 365 (Office 365), Microsoft Dynamics CRM i Microsoft Azure

Czy Twoja firma zyska migrując do chmury?

Bezpłatny przewodnik

TOP