Chmura obliczeniowa jest już zjawiskiem powszechnym. Wykorzystuje się ją nie tylko w biznesie, ale i w życiu prywatnym. Naturalnym efektem panujących trendów jest przeniesienie do chmury także systemów ERP. Oprogramowanie w chmurze obliczeniowej ma wielu zwolenników. Czy system ERP w chmurze jest na tyle elastyczny, że dopasuje się do potrzeb przedsiębiorstw wszystkich branż?
Chmura obliczeniowa jest szczególnie korzystna dla przedsiębiorstw z sektora małych i średnich firm, które nie posiadają własnej infrastruktury IT. Zakup serwerów, sprzętu, oraz zatrudnienie informatyków dla wielu jest barierą. Chmura pozwala ograniczyć początkowe koszty. System ERP w chmurze nie wymaga dużych, wstępnych nakładów.
W przypadku dużych firm, sytuacja wygląda nieco inaczej. Przedsiębiorstwa te najczęściej posiadają zaawansowaną infrastrukturę IT, dlatego naturalnym wyborem jest instalacja systemu ERP na firmowych serwerach. Coraz częściej jednak, wybierają wdrożenie systemu ERP w modelu hybrydowym. Wówczas część procesów realizowana jest na lokalnych serwerach, a część przeniesiona jest do chmury.
Ogromną zaletą systemu ERP w chmurze jest jego nieograniczona skalowalność. Możliwość sterowania parametrami wydajnościowymi w dowolnym czasie, w zależności od panujących potrzeb. Istnieje możliwość zaprogramowania wydajności, w określonych dniach miesiąca. W odniesieniu do firm o profilu produkcyjnym można podnosić wydajność maszyn wirtualnych w określonym przedziale czasu, zgodnie z potrzebami cyklu produkcyjnego. To dzięki skalowalności, firmy płacą tylko za wykorzystane zasoby.
Kolejnym atutem oprogramowania ERP w chmurze są oszczędności, osiągane przez firmę poprzez eliminację kosztów związanych z utrzymaniem infrastruktury informatycznej, zakupem serwerów, sprzętu oraz zatrudnieniem specjalistów IT. Warto pamiętać, że w przypadku modelu udostępniania wirtualnego środowiska pracy, to usługodawca bierze na siebie odpowiedzialność za bezpieczeństwo i stabilność platformy.
Chcesz poznać różnicę między systemem ERP w chmurze a w lokalnych serwerowniach, ale też dowiedzieć się o ogólnych zaletach oprogramowania tej klasy? W trakcie serii poświęconej technologii w biznesie specjaliści IT.integro wyjaśniają:
Inwestorzy dysponują szeroką gamą możliwości wyboru systemu ERP. Mogą zdecydować się na instalację na lokalnych serwerach firmowych lub na serwerach dzierżawionych w modelu chmurowym (cloud computing). Wybór uzależniony jest od typu firm. Ich procesów biznesowych, branży, wielkości, skali działań. Podejmując decyzję, powinni wziąć pod uwagę kilka ważnych czynników:
Zdecydowana większość firm produkcyjnych decyduje się na zakup systemu ERP w tradycyjnym modelu ponieważ serwery gwarantują stabilność pracy i zachodzących procesów. Jednak chmura także jest rozwiązaniem, który sprawdza się w tak wymagającej branży. Istotne znaczenie dla przedsiębiorstw produkcyjnych ma stały, nieprzerwany dostęp do funkcjonalności systemu ERP. W przypadku systemu w chmurze, użytkownik musi zapewnić organizacji dostęp do Internetu oraz redundantne łącze internetowe, które zapewni stabilność sieci. Łącze internetowe musi być wydajne, by optymalnie obsłużyć wszystkie wymagane procesy. Na dodatek, należy zagwarantować użytkownikom możliwość pracy w trybie offline, w przypadku wystąpienia przerw w dostępie do Internetu.
Przykładem systemu, który odpowiada na potrzeby współczesnego rynku oraz trendy związane z modelem chmurowym jest Microsoft Dynamics 365 Business Central (Dynamics NAV). System Dynamics 365 Business Central to zaprojektowany przez firmę Microsoft system ERP, który wspomaga przedsiębiorstwa w realizacji ich celów. Możliwości szybkiego wdrożenia i prostota użytkowania to jego główne zalety. Dzięki swojej elastyczności, idealnie dopasowuje się do potrzeb przedsiębiorstw z różnych branż. Pozwala na szybką oraz prostą integrację z rozwiązaniami biznesowymi oraz branżowymi.
Oprogramowanie Microsoft Dynamics 365 Business Central usprawnia i integruje wszystkie procesy w firmie, stwarzając możliwości w zakresie wyboru środowiska instalacyjnego pomiędzy chmurą a własnym środowiskiem serwerowym.
Dzięki integracji z chmurą Microsoft Azure, Office 365 (Microsoft 365) oraz CRM Online, system ERP stał się kompletnym wsparciem dla przedsiębiorstw oraz potężnym narzędziem do zarządzania, analityki oraz organizacji pracy.